Чи варто зважати на акредитацію університету, обираючи освіту за кордоном?

При підборі закордонного освітнього закладу є безліч факторів, які впливатимуть на ваш вибір: рейтинг, країна, вартість, наявність англомовної спеціальності, яка вас цікавить, віддаленість закладу від аеропорту чи великих міст і тому подібне. Проте увагу слід приділити й акредитації університету. Наявність акредитації ще не означає найвищу якість освіти, а відсутність акредитації не завжди свідчить про низький рівень викладання в тому чи іншому університеті. А ще - акредитації бувають державні і приватні, позначені іншомовними абревіатурами або назвами акредитаційних агентств. То як розцінювати наявність акредитацій? Розбираємося з експертами Student Study! 

 

Акредитація міжнародних закладів освіти - що це і навіщо?

 

Сьогодні кожен може відкрити власний освітній заклад - і держава, і будь-яка особа-підприємець. І кожен може розхвалювати свої освітні програми найгарнішими означеннями - “престижний, рейтинговий, один з найкращих, провідний, визнаний на світовому рівні, міжнародний” і так інше. Але чи кожному засновнику освітнього закладу варто довіряти? Можна переконатися у правдивості чи невірогідності цих означень на власному досвіді, але це коштуватиме вам грошей та часу. Тому для закладів вищої освіти існує процес акредитації - підтвердження якості наданих освітніх послуг та їхньої відповідності певним встановленим стандартам. Акредитацію проводять спеціальні зовнішні інституції, які не є упередженими.  

 

Освітні акредитації в різних країнах

 

У більшості країн акредитування здійснюють державні інституції, на кшталт міністерства освіти. 

А ось у США процес дослідження якості освіти є незалежним від держави і виконується приватними агентствами.

Більшість акредитаційних інституцій підпорядковуються неурядовій міжнародній організації Council for Higher Education Accreditation (CHEA), яка розташована у США. CHEA допомагає уніфікувати і визначати стандарти, до яких варто прагнути університетам. Ця організація володіє зв’язками з  467 закладами, що займаються питаннями якості освіти та акредитацій,  а також з міністерствами освіти у 175 країнах. Тому і державні, і приватні акредитаційні інституції зазвичай є авторизованими. 

 

Акредитація закладів вищої освіти у США

 

У США і Департамент освіти, і неурядова організація CHEA визнають акредитаційні інституції, володіють усією необхідною інформацією про них і надають їм право здійснювати контроль якості.  Проте для того, щоб університет отримав державне фінансування і фінансову допомогу студентам, йому необхідно бути визнаним саме у Департаменті освіти. Цього можна досягти через комітет National Advisory Committee on Institutional Quality and Integrity. В загальному, система акредитації закладів вищої освіти у  США є однією з найдосконаліших, адже процедуру акредитації здійснюють незалежні інституції, які забезпечують вплив суспільства та його контроль як за рівнем якості освіти, так і за процесами легітимації їхньої діяльності. 

 

Акредитація вищої освіти в Канаді

 

У Канаді немає системи державного чи регіонального акредитування. Натомість можна отримати членство у Association of Universities and Colleges of Canada і слідувати місцевому законодавству. Також, зазвичай освітні заклади шукають способи отримати акредитацію від регіональних американських агентств з акредитування. 

 

Вища освіта в Британії та Ірландії: акредитація

 

У Великій Британії вважається незаконним пропонувати освітні програми, що ведуть до отримання “британського ступеня”, якщо вони не були акредитовані інституціями, які визнані Royal Charter або Act of Parliament. До того ж не кожен освітній заклад в Британії  може мати назву “університет”, якщо вона не була підтвердженою у Privy Council.

Приватні заклади вищої освіти зазвичай не регулюються державою, але часто прагнуть отримати підтвердження якості своїх послуг у зовнішніх акредитаційних центрах, до прикладу British Accreditation Council, British Council чи Accreditation Service for International Colleges. 

 

В Ірландії усі державні університети акредитують свої курси самостійно. Це стосується і Технічних університетів, які теж свого часу були створені державою. 

Зазвичай, курси, які викладаються іншими інститутами, акредитовані одним з університетів або державним акредитаційним агентством при Департаменті освіти -  Quality and Qualifications Ireland (QQI). До того ж в Ірландії визнаються деякі британські акредитації  - від NCFE і City and Guilds of London Institute або британських університетів.

 

Університети Нідерландів і їхня акредитація

 

У Нідерландах якість освіти забезпечується організацією Accreditation Organisation of the Netherlands and Flanders (NVAO). Вона і призначає акредитації.

Проте бізнес-школи часто отримують акредитації від зовнішніх міжнародних акредитаційних інституцій.

 

Акредитація університетів у Франції, Німеччині та Італії

 

У Франції основна інституція, яка займається акредитаціями, - Міністерство державної освіти. Вони надають 3 рівні акредитації: 1-ий (Accreditation by collation of academic degrees) - для всіх державних закладів, 2-ий (Accreditation by visa) і 3-тій (Accreditation by recognition) - лише для приватних закладів освіти. Для деяких спеціальностей, типу інженерії чи бізнесу, міністерство звертається за порадою до окремих інституцій перед видачею акредитації. Бізнес-школи часто також шукають визнання міжнародних центрів акредитації, а не французьких: Association to Advance Collegiate Schools of Business (AACSB), Association of MBAs (AMBA), European Foundation for Management Development (EFMD), EFMD Quality Improvement System (EQUIS), EFMD Program Accreditation System (EPAS).

У Німеччині у 2004 році було створено Раду акредитації, яка сертифікує і авторизує агентства з акредитації. Тому станом на сьогодні в Німеччині діє 10 акредитаційних агентств: AHPGS, AKAST, ACQUIN, AQAS, AQ Austria, ASIIN, Evalag, FIBAA, OAQ, ZEvA.

Акредитація освітніх закладів в Італії здійснювалася через процес визначення певних правил та стандартів для інституцій з допомогою працівників Міністерства освіти або ж через окремі акредитаційні центри, які перевіряють якість лише певних освітніх програм: інженерні програми - SINAI, бізнес-програми - ASFOR, програми у недержавних університетах - CNVSU.

 

Акредитації бізнес-шкіл - AMBA,  EQUIS, AACSB, ACBSP, IACBE

 

Бізнес-школи при університетах чи як окремі заклади освіти зазвичай прагнуть отримати спеціалізовані  акредитації -  AACSB, ACBSP, IACBE,  AMBA,  EQUIS. Кожна з них має свої особливості і принципи. 

 

Наприклад, американська і водночас міжнародна акредитація від AACSB, вважається однією з найкращих: зазвичай, лише після перевірки організацією AACSB американські бізнес-школи можуть отримати міжнародні акредитації AMBA та EQUIS. Те ж саме стосується і агентства (ACBSP), хоча вони мають більш гнучкий перелік стандартів, за якими оцінюють якість того чи іншого освітнього закладу. 

А ось американська акредитація IACBE, на відміну від інших акредитацій, чітко позиціонує себе студент-орієнтованою, зосередженою на результатах, прагматичною та з конкретною місією, хоча отримати її легше за інші акредитації.

 

EQUIS - міжнародна акредитація, яка зазвичай присвоюється тим закладам освіти, для яких важливу роль відіграє інтернаціоналізація, а також витримується баланс науковості і практично-професійної зорієнтованості в навчанні. 

 

Бізнес-школи, які не пропонують бакалаврські програми, але запрошують до себе на магістратуру чи вищі ступені - часто прагнуть отримати міжнародну акредитацію AMBA.

 

Неакредитовані заклади освіти - чи варто розглядати?

 

Бувають випадки, коли заклад вищої освіти має власну унікальну місію і бачення свого існування, а тому не вписується в установлені на регіональному, державному чи глобальному рівні стандарти освіти. У цих ситуаціях заклад може залишитися неакредитованим, але при цьому мати досить високу якість освітніх послуг. У такому випадку зазвичай освітні заклади справді слідують своєму нетрадиційному покликанню, а не женуться за золотими нагородами зовнішніх інституцій.

 

Як ми вже дізналися, акредитації бувають найрізноманітніші. Проте кожна з них присвоюється за відповідність закладу освіти певним стандартам, які є показниками якості. Наявність акредитації підтверджує, що ваш диплом визнаватиметься, як мінімум, на державному рівні, а зазвичай - і на міжнародному рівні. Тому варто переслідувати власні цілі, обираючи університет, і лише відповідно до свого бачення зважати на акредитацію. Хочете працювати в Італії після завершення тамтешнього університету - достатньо вступити у виш, який акредитований їхнім міністерством. Хочете розширити власні горизонти й здобути нові творчі навички - обирайте нетрадиційні, непідвладні жодним стандартам, а отже й акредитаціям, інститути. Бажаєте отримати освіту, яка визнаватиметься будь-де - уважно перевірте наявність саме міжнародних акредитацій в обраному закладі освіти. 

 

А краще - зверніться за порадою до експертів Student Study! Ми завжди допоможемо знайти для вас навчальний заклад, яка задовільнить ваші потреби!

Вступайте з нами!


Залиште заявку або звертайтеся за номером телефону! Фахівці Student Study допоможуть підібрати навчальний заклад та програму, забронювати проживання та підготувати візові документи для успішного початку навчання за кордоном.

Вікторія Лисюк

Експерт з навчання за кордоном

[email protected]

Потрібна порада?

При відправленні повідомлень ви погоджуєтеся обробляти вашу особисту інформацію. Ми забезпечуємо повну конфіденційність.