Як написати сильний мотиваційний лист?

Однією з основних вимог для вступу в закордонний університет є написання мотиваційного листа або ж “personal statement”. Як показати свої бажання, прагнення та найкращі сторони з допомогою обмеженої кількості слів? Як отримати бажане місце серед студентів омріяного вишу? Розповідають експерти, які знаються на вступі: фахівці Student Study у співпраці з приймальною комісією University of Reading.


Структура мотиваційного листа

 

Що має бути висвітлено у мотиваційному?

 

Перш за все, члени відбіркової комісії очікують від вас неабиякого ентузіазму і зацікавленості в предметі, який ви обираєте для вивчення. Мотиваційний лист - чудовий шанс продемонструвати ваше захоплення і, власне, мотивацію до навчання. До того ж за допомогою листа ви можете заявити про свій дослідницький хист, допитливість та наявні знання з обраного предмета. Окрім цього, університети зацікавлені у всебічно розвинених студентах, тому про ваші вміння і навички в інших сферах життя теж варто вказати. Особливо, якщо ці навички можуть бути застосовані і є корисними для вашої спеціалізації. Мотиваційний лист - це чи не єдина форма знайомства вас та університету, тому тут варто показати свою готовність до самостійного навчання та вміння застосовувати здобуті знання та вміння на практиці.

 

    


План роботи над мотиваційним листом

 

Для того, щоб якісно наповнити свій мотиваційний лист і нічого не забути -  дотримуйся наступного плану дій по його написанню:

 

 

Чого очікує відбіркова комісія від абітурієнтів?

 

З чого (не) починати

 

Члени відбіркової комісії University of Reading зазначають, що найпровальніші варіанти вступу у мотиваційних листах - це клішовані фрази і відомі усім цитати, залишені без пояснення та вашої інтерпретації. Щоб зберегти оригінальність, фахівці радять підбирати вислови, які чітко ілюструють вашу основну думку в листі, і обов’язково роз’яснювати цитування вашими словами, навіть якщо зв’язок між цитатою та змістом листа вам здається очевидним. А щодо клішованості вступних речень - намагайтеся розповідати власну історію так, щоб вона викликала емоції у читача, а не змушувала покинути читання на півслові. 

Старайтеся уникати наступних фраз:

 

 

Натомість починайте з демонстрації захоплення обраним предметом та цікавої інформації про себе, яка змусить читача дочитати лист і обрати саме вас.

 

Знання предмету

 

Для того, аби продемонструвати розуміння предмету - зазначте, що саме вас цікавить в обраній галузі. Деталі, що стосуються спеціалізації, можуть свідчити про глибину вашого розуміння, а отже й непідробний інтерес до навчання за цією спеціальністю. Розкажіть, чи вивчали ви цей предмет у школі, якщо ні - тоді як ви з ним ознайомилися і зрозуміли його основи, які сформували ваш інтерес.

Варто також зазначити свої здібності до цього предмету, адже без них - вам навряд чи було б цікаво навчатися.

 

Навички і здібності в обраній галузі

 

Щоб правильно висвітлити свої найкращі сторони, спробуйте дати відповіді на наступні питання:

 

Можливо у вас є навички, які напряму не пов’язані з обраною галуззю, але можуть стати вам у пригоді. Займалися командним видом спорту - значить ви вмієте працювати у групі, на вас можна покластися, або ж ви вмієте бути чудовим лідером, адже очолювали шкільну раду чи гурток за інтересами. Вмієте грати на музичному інструменті? Значить у вас хороша витримка та зосередженість, а ще - ви творча і всебічно розвинена особистість. До того ж навички, які не стосуються напряму вашої спеціалізації, свідчать про вашу схильність до самовдосконалення, вміння розподіляти час та пріоритезувати завдання.

 

Як вигідно виділятися

 

 

Для того, щоб проілюструвати ваші слова - згадайте, які проекти ви виконували і яку роль в них відігравали; у яких конкурсах/змаганнях/олімпіадах брали участь; перед якими труднощами поставали і як їх долали; вкажіть, чого ви досягли і як працювали над своєю впевненістю. Чудовим доповненням до вашого листа буде опис вашого досвіду волонтерства чи підробітку, а також навичок, які завдяки цьому досвіду ви здобули.

 

Типові помилки у мотиваційних листах

 

Зазначення університету

 

Ніколи не вказуйте назву освітнього закладу, до якого вступаєте. Усі розуміють, що скоріш за все, ви підстрахуєтеся й подасте документи у кілька університетів. До того ж пріоритетом для вас повинен бути інтерес у галузі вивчення, а не місці навчання. Чудових університетів - безліч, своє захоплення тим чи іншим освітнім закладом ви демонструєте вже тим, що намагаєтеся туди потрапити. 

 

Кліше

 

Як ми вже зазначали вище, не варто використовувати стандартизовані фрази. Постарайтеся бути оригінальними у виборі висловлювань. 

 

Цитати без пояснень

 

Цитати без пояснень лише забирають простір листа, адже НЕ стосуються вас без вашої власної інтерпретації вказаного. 

 

Використання гумору

 

Мотиваційний лист - це один з документів, який ви подаєте в університет. Формальний, офіційний стиль мовлення не передбачає використання гумору, адже комічність тут недоречна, на відміну від вміння формулювати думку відповідно до формату висловлювання.

 

Плагіат

 

Не варто й коментувати той факт, що перш ніж потрапити на стіл до члена відбіркової комісії, ваш лист проходить перевірку на плагіат у спеціальних програмах. Звісно, наявність “чужого” у вашому висловлюванні не є припустимим.

 

Орфографічні та граматичні помилки

 

Здається очевидним, що для демонстрації вашого рівня володіння мовою, а також загального розвитку, ваш лист має відповідати орфографічним та граматичним стандартам. Проте часто абітурієнти нехтують цим фактом. Якщо ви не впевнені у власних силах - зверніться по допомогу до тих, хто може вам допомогти, а потім - у вас ще буде час влітку попрацювати над прогалинами в знаннях мови.

 

Невикористаний простір для якісного представлення себе

 

Члени відбіркової комісії вважають, що лаконічність повинна відповідати встановленим вимогам, інакше вона перетвориться на куцість висловлювання і недостачу фактів про вас, які могли б переконати комісію обрати в студенти саме вас. Залишений простір - ознака відсутності достатньої мотивації.

 

Бажаємо вам творчого натхнення на написання та успішного вступу! Якщо у вас залишилися питання - не зволікайте та назначайте консультації з експертами команди Student Study. З нами в закордонні університети вступило вже більше тисячі студентів з України! 

Вступайте з нами!


Залиште заявку або звертайтеся за номером телефону! Фахівці Student Study допоможуть підібрати навчальний заклад та програму, забронювати проживання та підготувати візові документи для успішного початку навчання за кордоном.

Вікторія Лисюк

Експерт з навчання за кордоном

[email protected]

Потрібна порада?

При відправленні повідомлень ви погоджуєтеся обробляти вашу особисту інформацію. Ми забезпечуємо повну конфіденційність.