Особливості вищої освіти у Нідерландах

Королівство Нідерландів стало першою неангломовною країною, яка запропонувала для вивчення англомовні університетські програми. Саме тому ця країна продовжує запрошувати студентів з усіх куточків земної кулі. Сьогодні приблизно кожен десятий студент в країні є іноземцем. Усі ці міжнародні студенти обирають Нідерланди не лише через їхнє зручне географічне положення, не лише завдяки їхній топовій позиції в рейтингу за даними Світового банку та Міжнародного валютного фонду і не через те, що вони продовжують бути світовим лідером у галузі сільського господарства, управління водними ресурсами, мистецтва та дизайну, логістики та відновлювальної енергії. Навіть не прогресивна позиція щодо рівності та різноманітності і не той факт, що майже всі розмовляють англійською мовою, змушує студентів надати перевагу цій країні. Безумовно, усе це відіграє певну роль, але є ще багато причин, чому Нідерланди є головним освітнім напрямом в Європі.

 

  

 

Усе для нас, іноземців! 

 

Варто розпочати з того, що у Нідерландах є досить велика кількість програм навчання, які орієнтовані саме на міжнародних студентів, адже викладаються вони англомовними викладачами. До того ж, уряд держави ретельно слідкує за дотриманням стандартів якості в освіті, а також за тим, щоб вартість навчання була відчутно нижчою, ніж в інших популярних серед студентів країн (США, Австралія, Британія).  Для зручності носіїв різних мов, сайти університетів та інформаційні сторінки про освіту у переважній більшості перекладені англійською мовою. Також, з переваг для іноземців, при кожному університеті діє спеціальний відділ по роботі з міжнародними студентами, щоб допомагати їм у розв'язанні будь-яких поточних питань - з житлом, навчанням, адаптацією, психологічними проблемами тощо. 

 

Система вищої освіти у Нідерландах

 

У Нідерландах, на відміну від інших країн Європи, діє 3 типи закладів вищої освіти - дослідницькі університети, університети прикладних наук та інститути міжнародної освіти. Після школи голландці можуть вступати у дослідницькі університети або університети прикладних наук. Іноземці ж, особливо мова йде про ті країни, у яких як і в Україні 11-річна система освіти, після закінчення школи, можуть вступити в усі університет прикладних наук. Однак вступ у дослідницькі університети значно складніший, оскільки лише кілька голландських вишів (серед Erasmus Rotterdam University) приймають сертифікати про закінчення 11-річної середньої освіти. Водночас більшість дослідницьких університетів вимагають 12 рік і відповідно до цього пропонують власні програми Foundation, або як альтернативу закінчити перший рік навчання в університеті вдома або в університеті прикладних наук. Заклади міжнародної освіти - менш популярна, але все ж наявна галузь, яка націлена більше власне на іноземців. Усі три типи закладів пропонують здобути загальновідомі ступені бакалавра (3-4 роки), магістра (1-2 роки) а також дослідницькі курси чи ступінь PhD(4 роки). Ступінь бакалавра може бути двох типів - WO (можна здобути у дослідницькому університеті) або HBO (можна отримати в університеті прикладних наук). 

 

Дослідницькі університети

 

Якщо розглянути детальніше, що таке дослідницький університет, то виявиться, що відповідь криється в назві. Тут використовується дослідницький метод навчання як основний. У такому академічному й професійному середовищі студенти можуть здобути науковий ступінь у галузі мистецтва, науки чи правознавства. У Нідерландах діє 14 дослідницьких університети та ще 8 академічно-медичних центрів, де можна навчатися або на бакалавраті, або на магістратурі.  Безліч з запропонованих програм викладатимуться саме англійською мовою. Тривалість навчання на бакалавраті - 3 роки. Один з найстаріших дослідницьких університетів Нідерландів був заснований ще у 16 столітті - це Leiden University, який відомий своїми цінними працями з археології, гуманітарних наук, медицини, права, соціальних та біхевіористичних наук. А ось лідером серед технічних дослідницьких університетів безумовно можна вважати University of Technology Delft. 

 

  

 

Університети прикладних наук

 

В університетах прикладних наук (hogeschool) студенти можуть здобути ступінь HBO з дизайну, інженерії, ІТ і викладання. У цьому типі закладів теоретичні знання  і практичні навички поєднуються і під час навчання, і на стажуваннях. Бакалаврат в таких університетах триває 4 роки і в цей період виш вже включає і стажування для студентів. Безліч програм тут викладається англійською мовою. Яскравим прикладом таких університетів є Hanze University of Applied Sciences, Hague University of Applied Sciences, Rotterdam University of Applied Sciences, Fontys University of Applied Sciences та багато інших.   

 

Інститути міжнародної освіти

 

Заклади/Інститути міжнародної освіти, які зазвичай локалізуються при дослідницьких університетах, також пропонують широкий вибір спеціалізованих програм - від короткострокових курсів до магістратури та докторантури. Сайт Study in Holland, створений нідерландською організацією інтернаціоналізації в освіті, описує 4 інститути такого типу, серед яких: Maastricht School of Management, KIT (the Royal Tropical Institute), Tyndale Theological Seminary і UNESCO-IHE Institute for Water Education. Ці освітні заклади заохочують студентів до обміну знаннями у невеликих міжкультурних групах, а викладачі, зазвичай мають унікальний досвід роботи за своєю спеціальністю у країнах, що розвиваються. 

 

Приватна освіта

 

На додачу, в Нідерландах діє ще багато приватних освітніх закладів, серед яких, зокрема, Nyenrode Business Universiteit, бізнес-школи, університетські коледжі та університети мистецтва, популярні серед міжнародних студентів. 

 

Згідно з даними IamExpat, більшість нідерландських бізнес-шкіл пропонують безліч міжнародних магістерських програм (повного дня навчання та неповного). Університетські коледжі у містах Венло, Утрехт чи Амстердам пропонують повноформатні бакалаврські програми з вільних мистецтв та наук. Такі коледжі особливо славляться своїм міжнародним та міжкультурним підходом до навчання.  А ось університети мистецтв (наприклад, the Royal Conservatoire, the Gerrit Rietveld Academy і the Design Academy Eindhoven) запрошують на свої бакалаврські та магістерські програми з прикладних мистецтв, музики, хореографії, театрального мистецтва, кіно та телебачення. 

 

Основні умови вступу

 

Попри широкий вибір освітніх закладів для іноземців, не всім вдається так просто вступити в нідерландський університет. Зокрема і через високі вимоги до володіння англійською. Усім міжнародним студентам варто мати досить високий рівень англійської чи нідерландської (якщо обираєте таку програму), щоб мати змогу розуміти лекції, відповідати на заняттях та виконувати домашні роботи та проекти. Ще однією вимогою до іноземців є наявність коштів для плати за навчання, адже зазвичай іноземці платять в 4-5 разів більше, ніж жителі країн ЄС. Так, наприклад, у приватних університетів вартість навчання коливається від 16 000 до 36 000 євро за рік. До того ж, якщо до університету ви не навчалися в Нідерландах і маєте атестат українського зразка, подекуди - доведеться проходити додатковий рік навчання на підготовчій програмі, щоб зрівняти свій освітній досвід  з досвідом місцевих студентів.



Очевидно, що міжнародні студенти у Нідерландах є чудовим доповненням освітньої та економічної картини королівства. Не дарма щороку в країні святкується не лише День міжнародних студентів (17 листопада), а й тиждень іноземних студентів.
Бажаєте і ви стати студентом голландського вишу? Звертайтеся до фахівців з питань освіти за кордоном - Student Study. Ми знаємо про Нідерланди та тамтешню освіту все і навіть більше!

Вступайте з нами!


Залиште заявку або звертайтеся за номером телефону! Фахівці Student Study допоможуть підібрати навчальний заклад та програму, забронювати проживання та підготувати візові документи для успішного початку навчання за кордоном.

Вікторія Лисюк

Експерт з навчання за кордоном

[email protected]

Потрібна порада?

При відправленні повідомлень ви погоджуєтеся обробляти вашу особисту інформацію. Ми забезпечуємо повну конфіденційність.