Освітні системи UK vs USA

Згідно зі світовим рейтингом університетів від Times Higher Education, більш ніж половина з 200 найкращих вишів світу розташовані або в США, або у Великій Британії. Обидві країни відомі своєю багатовіковою історією якісної вищої освіти, чудовими науково-дослідними та культурними установами, які сприяють академічній свободі. Хоча обидві країни, безумовно, забезпечують прекрасне середовище для навчання, між ними існує багато відмінностей - і в структурі університетів, і у студентському житті. У цій статті експерти Student Study досліджують основні відмінності між американською та британською системами освіти.

 

   

 

Тривалість навчання

 

Мабуть, найважливіша відмінність між системою освіти США та Великої Британії - це кількість часу, необхідна для отримання бакалаврського ступеня. Як правило, програми в США займають приблизно на один рік більше часу (4 роки), ніж програми у Великій Британії (3 роки). Але це не стосується Шотландії, де бакалаврат також триває чотири роки. 

Тривалість магістратури теж різниться: в Британії це 1 рік, у США, натомість, 2 роки. Предметні курси у Великій Британії коротші, оскільки програми курсу, як правило, значно більш насичені та концентровані, ніж у США. 

 

Академічний семестр / триместр / чверть

 

Більшість університетів у США починають свою роботу в середині-кінці серпня, хоча менші коледжі з вільних мистецтв можуть розпочинати семестр пізніше. Зазвичай, з середини грудня до середини січня коледжі та університети роблять досить тривалу перерву. Однак університети, які мають іншу систему (наприклад, навчання по триместрах чи чвертях) можуть розпочати свою зимову перерву на свято Подяки, яке припадає на кінець листопада. 

 

Тривалість академічного семестру у Великій Британії частіше різниться в залежності від вишу. Хоча більшість університетів, як і в США, використовує посеместрове навчання, триместр та четвертні системи теж зустрічаються. Багато вищих шкіл починають навчання у вересні чи жовтні, а закінчують у травні чи червні. Однак по всій Великій Британії академічний рік - не стандартизований; якщо ви вирішите навчатися там, ваш університет може використовувати свою власну систему навчальних термінів у році.

 

Організація університету

 

Багато університетів Великої Британії складаються з «коледжів», які відповідають за певний тематичний напрям навчання. Хоча коледжами все ж керує університет, кожен з них має досить широку автономію. Скоріш за все, ви будете пов’язані лише з одним коледжем протягом свого навчання - вас оточуватимуть друзі з вашого коледжу, сусіди по кімнаті чи в їдальні, які відвідують той же коледж. Тому вже навіть при вступі, замість того, щоб подати заявку в центральний приймальний відділ університету, як ви зробили б у США, ви подаєте заявку безпосередньо в коледж, на предмет, який ви хочете вивчати. Окрім цього, у випадку з бакалаврськими програмами, можна подати заявку в  декілька коледжів одночасно через централізовану систему. Вона називається Служба прийому в університети та коледжі або UCAS. Отже, це означає, що перш за все, при подачі документів на вступ, ви повинні знати, що саме ви хотіли б вивчати.

 

На противагу Британії, у США ви подаєте документи в сам в університет, і весь перший рік-два ви буде проходити курси з різних галузей, а свій основний предмет для вивчення оберете лише наприкінці 1-го, або й взагалі на 2 курсі.  Американські університети мають різні "школи" або відділи, наприклад, “Школа мистецтв і наук”, де розміщено ряд споріднених спеціальностей. Однак, навіть після того, як ви оберете основну спеціальність в американському університеті, ви все одно будете змушені проходити заняття поза цим напрямом, відомі як «факультативи». 

 

  

 

Тому, підсумувавши, можемо сказати, що у США акцент ставиться на широті розвитку особистості, інакшими словами - отриманні спектру знань з найрізноманітніших предметів. У Великій Британії наголос робиться на глибині вивчення, детальному розумінні свого основного предмета. 

 

Домашнє завдання та оцінювання

 

Оскільки американська система націлена на широту охоплення знань, вичитка однієї теми курсу відбувається щотижня або кожні 2 тижні. Звісно, це супроводжується виконанням невеликих письмових проєктів, науково-дослідних робіт та усних презентацій протягом курсу. Натомість, у Великій Британії навпаки: більшість шкіл мають велику кількість лекційних занять і мінімум завдань для студентів протягом семестру. У деяких випадках студенти взагалі не виконують ніяких завдань, а отримують оцінку лише на підставі підсумкового іспиту. У США оцінка базуватиметься на ефективності роботи студента під час навчального року, а підсумковий іспит складає лише певний відсоток від загальної оцінки.

 

Вартість

 

Вартість освіти в обох країнах далеко не найнижча, але ціни на навчання в США загалом вищі. Відповідно до закону, прийнятого в 2012 році, університети в Англії можуть вимагати до 9000 фунтів стерлінгів (приблизно 14 300 доларів) за рік навчання студента. Однак, це стосується лише громадян Великої Британії та ЄС, а не міжнародних студентів. Для закордонних студентів плата може бути значно вищою. Уряд встановлює ліміти плати за навчання, а кожен окремий університет встановлює власну вартість до цієї межі.

 

  

 

У США ж навпаки, уряд має дуже мало контролю над цінами за навчання в університетах. Але тут є суттєва різниця у вартості між in-state та out-of-state університетами, тобто університетами, які знаходяться в межах штату, в якому проживає студент та університетами, які знаходяться в інших штатах. В останніх вартість навчання для студентів буде вищою. Українським студентам завжди потрібно дивитися на out-of-state вартість навчання. Ціни різняться також і в приватних та державних університетах, також на вартість впливає рейтинг і розташування вишу. Ці відмінності зазвичай і визначають кінцеву вартість навчання. Середня вартість для державних установ з дворічними освітніми програмами становить близько 3000 доларів на рік, тоді як середня плата за приватні чотирирічні установи становить близько 29 000 доларів на рік. Варто зауважити, що деякі приватні університети з 4-річними програмами можуть коштувати до 50 000 доларів на рік та вище. Для того, щоб допомогти студентам покрити витрати на навчання, в обох країнах уряд готовий надавати позики за вигідними умовами та хорошою  відсотковою ставкою. Однак дані позики доступні лише для місцевих студентів. 

 

Проживання

 

Обидві країни надають студентам резиденції для проживання. Як в Британії, так і в США вони приблизно однакові, однак в Британії заведено жити у кімнаті самостійно, а в США - ділити житловий простір як мінімум з однією людиною. Зазвичай, після першого курсу американським студентам можуть бути доступні додаткові варіанти житла - приватні будинки чи квартири поза кампусом. Що стосується харчування, на противагу британським гуртожиткам, американські зазвичай пропонують цілий ряд різноманітних варіантів харчування для своїх студентів. Проте одна з найсуттєвіших відмінностей полягає в тому, що в британських резиденціях поширені  послуги покоївки за додаткову плату. У США - студенти прибирають самостійно. 

 

Підбиваючи підсумки 

 

Обидві країни пропонують чудову освіту, але кожна з них має свій унікальний підхід до організації навчання. У кожної освітньої системи є свої переваги та недоліки. Якщо ви плануєте здобути освіту або в США, або у Великій Британії, вам слід врахувати різні відмінності, згадані в цій статті. Зверніть собливу увагу на кількість часу, необхідну для отримання ступеня, плату за навчання та на власні побажання щодо широти або глибини обізнаності в обраній спеціальності. Якщо все ще маєте сумніви - звертайтеся до фахівців з компанії Student Study, які спеціалізуються на освіті за кордоном і вони допоможуть зробити правильний вибір.

 

Вступайте з нами!


Залиште заявку або звертайтеся за номером телефону! Фахівці Student Study допоможуть підібрати навчальний заклад та програму, забронювати проживання та підготувати візові документи для успішного початку навчання за кордоном.

Вікторія Лисюк

Експерт з навчання за кордоном

[email protected]

Потрібна порада?

При відправленні повідомлень ви погоджуєтеся обробляти вашу особисту інформацію. Ми забезпечуємо повну конфіденційність.