Вища освіта в США - яка вона? Без зайвих епітетів описуємо американську освітню систему. Частина 1

Структура середньої та вищої освіти у США

 

Середня освіта у США структурно досить схожа на українську, адже охоплює 12 класів у школі. Проте, початкова школа тут триває до 5-го класу, середня школа триває з 6 по 8 класи, а старша школа - з 9 по 12 класи. Програму старшої школи учні можуть опановувати у школі, готуючись до коледжу, або здобуваючи вже безпосередньо професійну освіту (по аналогії з нашими професійно-технічними коледжами). Після 12-го класу випускники мають  два шляхи продовження освіти: професійно-технічні 1-2-річні курси або вища освіта (2 роки на програмі associate’s degree або 4 роки на бакалаврській програмі). Як можна здогадатися, для вступу на програми вищої освіти потрібно закінчити щонайменше 12 класів середньої освіти.

 

  

 

Які заклади вищої освіти розрізняють у США?

 

Коледж, школа, інститут, університет - взаємозамінні? 

 

У США слова “коледж” та “університет” часто вживають в однаковому сенсі - на позначення закладу вищої освіти. До того ж деякі освітні заклади ще й мають назву “інститут”,  як, наприклад Massachusetts Institute of Technology (MIT) чи California Institute of Technology. А крім того, при найбільших університетах також діють коледжі та школи, але ці слова можуть позначати різні напрямки навчання, до прикладу: школа бізнесу або коледж інженерії (College of Engineering, School of Business).

 

Державні і приватні коледжі - чи є різниця?

 

В Україні державні заклади вищої освіти вважаються надійнішими, стабільнішими, такими, що визнаватимуться з більшою ймовірністю, ніж приватні. Але в Америці ситуація дещо інша: державні університети є рівноцінними з приватними закладами. До того ж “державні” означають такі, які фінансуються й керуються власне не на рівні держави (як в Україні), а на рівні штату.  А ось приватні коледжі не залежать від держави, а існують самі по собі. Деякі з них фінансуються зокрема й релігійними установами  (наприклад, University of Dayton пов’язаний з католицькою церквою, а University of the Pacific - з методистською церквою). Взагалі, в США майже однакова кількість і державних, і приватних університетів. Згідно з даними  U.S. News & World Report, у  2017 році в Америці діяло 1,626 державних, 1,687 приватних, і 985 комерційних університетів. А у першій двадцятці найкращих університетів Америки (за даними 2019 Open Doors Fast Facts reports), 13 державних і 7 приватних освітніх закладів. Отже, якість освіти в Америці не визначається формою власності університету. 

 

Технічні коледжі і ком’юніті-коледжі  

 

Більшість міжнародних студентів їдуть до США за академічними програмами, але певний відсоток студентів все ж обирає для навчання технічні та професійні коледжі. Крім того, американська освіта пропонує ще один варіант випускникам шкіл - ком’юніті-коледжі. Це заклади, які пропонують досить бюджетну освіту - підготовку до роботи або набір кредитів, що можуть знадобитися для вступу на бакалаврат (освітня програма associate degree). Згідно з American Association of Community Colleges (AACC), у таких закладах на 2-річних програмах навчається близько 12 мільйонів студентів, з них - приблизно 100 000 студентів-іноземців. 

 

  

 

Які рівні освіти та ступені можна здобути в американських коледжах та університетах?

 

Undergraduate (перший ступеневий рівень освіти)

 

На рівень “undergraduate” можна вступити одразу по закінченню школи. Тут є 2 шляхи: 2-річний  ступінь “associate”, що найчастіше здобувається у ком’юніті-коледжах, або 4-річний, відомий нам “бакалаврат”, що присвоюється випускникам програм певних  коледжів та університетів. В обох випадках студенти обирають для себе основний напрям навчання, що називається “major”. Окрім головної спеціалізації, необхідно також проходити курси з базової загальної програми, щоб розвинути критичне мислення та комунікативні навички. 

 

Graduate (другий та вищі ступеневі рівні освіти)

 

Освітні програми на рівні  “graduate” доступні лише тим, хто вже здобув бакалаврський ступінь. Навчання на цьому рівні може тривати понад 5 років. В інших країнах можна зустріти термін “post-graduate”, що має на увазі американський “graduate”. Проте в США  “post-graduate” відноситься до роботи та/або навчання після здобуття магістерського ступеня (аспірантура чи докторантура). 

 

Магістратура в США триває 1-2 роки. Обов’язковою її складовою є написання тез (великого, добре структурованого та правильно оформленого наукового есе) або проєкту. Тривалість докторських програм залежить від того, чи потрібно студенту здобувати магістерський ступінь у напрямку його спеціалізації, а також від темпу написання дисертації. Зазвичай, навчання охоплює 2-3 роки навчання, а згодом - здійснення дослідження й написання дисертації. Деякі спеціальності після цього вимагатимуть ще й отримання ліцензії перед допуском до роботи. 

 

Що потрібно знати про вибір курсів та спеціалізації “major”?

 

Система освіти США створена таким чином, щоб підготувати людину до будь-яких викликів життя, а не лише до роботи у певній сфері. Саме тому студенти мають змогу обирати найрізноманітніші курси під час здобуття певного ступеня. Для нас може здатися дивним, якщо студент інженерного факультету вивчатиме історію мистецтв, проте для США - це досить нормально. Там цінуються усі предмети, серед яких зокрема і  “7 вільних мистецтв” - історія, англійська література, іноземні мови, математика, соціальні та природничі науки.  Усі вони розвивають критичне мислення, логіку, комунікативні навички та загальний кругозір. 

 

Majors, Minors, і Concentrations

 

Коли ви потрапляєте в американський університет, будьте готові до того, що лише половина предметів, які ви будете вивчати, стосуватимуться вашої спеціальності (Majors). Вони готуватимуть вас до кар’єри в обраній сфері або подальшої наукової роботи у цій галузі. Інша половина предметів називатиметься “Minors”. Ці предмети фокусуватимуться на іншій спеціальності, яка вам цікава. До цього всього, існує ще й “Concentrations” - вузька спеціалізація, яка дозволяє глибоко зануритись в один з аспектів вашої спеціальності (Majors). Наприклад, University of South Carolina на факультеті історії пропонує такі концентрації “Історія Латинської Америки”, “Історія Близького Сходу або Північної Африки” й таке інше, а ось предмети відрізняються за іншими аспектами: політична історія, історія рабства, історія релігії й таке інше. 

 

Бакалаврські ступені BA, BS і BFA 

 

Чергові абревіатури, які можуть вас заплутати з першого погляду, насправді позначають найпоширеніші види бакалаврського ступеня: BA (bachelor of arts) - бакалавр мистецтва, BS (bachelor of science) - бакалавр наук, і BFA (bachelor of fine arts) - бакалавр образотворчих мистецтв. Ступінь BA присвоюється за вивчення переважно гуманітарних та соціальних наук,  BS  - за вивчення бізнес-, математичних, природничих, інженерних, технічних та медичних наук. Своєю чергою BFA здобувають випускники творчих спеціальностей, таких як музика, кіно, малювання, театр й таке інше.

 

  

 

Акредитація

 

Нагадаємо, що акредитація - це знак якості. Проте варто також пам'ятати, що у США немає міністерства вищої освіти, а тому акредитацію освітнім закладам дає не держава, а незалежні акредитаційні інституції. Існує всього 6 регіональних акредитаційних груп, які визначають, чи можу функціонувати той чи інший освітній заклад. До того ж національну акредитацію можуть мати навіть окремі академічні програми. Наприклад організація ABET фокусується на підтвердження якості програм, що пов’язані з природничими, технічними, інженерними та математичними науками (STEM-програми). 

 

Якщо вам цікаво перевірити, чи має обраний вами коледж чи університет акредитацію - відвідаєте базу даних освітнього департаменту США  U.S. Department of Education’s online database. До того ж радимо також перевіряти, чи мають вищі освітні заклади, які ви розглядаєте, право на зарахування міжнародних студентів. Таке право присвоюється тим закладам, які проходять перевірку та відповідну сертифікацію кожні 2 роки. На сайті DHS website зібрано перелік усіх інститутів, що доступні для навчання міжнародних студентів.

Вступайте з нами!


Залиште заявку або звертайтеся за номером телефону! Фахівці Student Study допоможуть підібрати навчальний заклад та програму, забронювати проживання та підготувати візові документи для успішного початку навчання за кордоном.

Вікторія Лисюк

Експерт з навчання за кордоном

[email protected]

Потрібна порада?

При відправленні повідомлень ви погоджуєтеся обробляти вашу особисту інформацію. Ми забезпечуємо повну конфіденційність.