Вища освіта в США без зайвих епітетів. Частина 2

Що потрібно знати про вступ в американські коледжі та університети? 

 

Вступний процес у виші США може здатися вам занадто складним, досить тривалим і подекуди незрозумілим. Але правильний підхід до справи і певні підказки з боку експертів - значно полегшують цей період життя.

 

Аплікаційні форми у коледж 

 

Зазвичай, більшість коледжів мають свої вступні форми в онлайн-форматі, проте існує також загальна система для вступу студентів - Common Application. Через загальну систему вступу можна подати документи до 900 американських коледжів. Але найвигідніший варіант - віддати повноваження на заповнення аплікаційних форм своєму освітньому агентству. Експерти зі вступу у закордонні виші знають усі нюанси, які потрібно вказати у формах, а також чудово орієнтуються у вступних вимогах і, головне, - в дедлайнах подачі документів! Фахівці Student Study беруть вступний процес повністю на себе.   

 

Тести для вступу у США

 

А ось що потрібно від вас - це сертифікат про достатній рівень володіння академічною англійською мовою. Для цього можна здати наступні тести: TOEFL, IELTS, PTE Academic, Duolingo, iTEP. Важливо мати щонайменше середній рівень володіння англійською, але чим вище - тим краще! З високими знаннями англійської ви зможете швидше адаптуватися у новому середовищі, а також уникнути труднощів у навчанні. 

 

У більшість вишів США при вступі на бакалаврат вимагаються також результати тестів SAT або ACT, а на програми вищих наукових ступенів - тести GRE та GMAT. Проте сьогодні ситуація з вимогою цих тестів дещо змінилася, тепер вступити у певні виші можна і без них.

 

Українські оцінки для американців

 

Для більшості американських коледжів ваш шкільний атестат з оцінками (перекладений на англійську мову, звичайно) - це один з найважливіших документів. Більше того, варто подавати також виписки оцінок не лише зі школи, а й з інших закладів (якщо маєте) та результати ЗНО, хоч це й не обов’язково. Саме за академічною успішністю відбуватиметься основний відбір студентів.

 

Есе та рекомендації

 

Зазвичай, коледжі, які користуються високим попитом серед абітурієнтів, вимагають також від вступників мотиваційний лист та рекомендаційні листи. Часто, тема мотиваційного, а також вимоги до його довжини та формату, можуть бути заданими, наприклад: “What do you want to do with your life?” або “What event has had the biggest impact on you?”. Якщо ж вимог до мотиваційного листа немає або вони більш узагальнені - радимо ознайомитися з правилами його написання на нашому сайті, у статті “Як написати сильний мотиваційний лист”

 

З проханням написати для вас рекомендаційні листи ви можете звернутися до своїх учителів чи репетиторів, які мають що сказати про ваші академічні здібності та особистісні характеристики. Найкращий варіант - це отримати рекомендації від викладачів англійської та вашого профільного предмету, який збираєтеся вивчати в подальшому, а також від класного керівника.

 

  

 

Що таке трансферні кредити і як вони працюють? 

 

Якщо у вас уже є досвід навчання на бакалавраті (навіть якщо він незавершений), вам скоріш за все відоме слово “кредити”. Тут йдеться про кількість годин, які ви витратили на опанування того чи іншого курсу. Якщо ви вже маєте певну кількість кредитів, то вступні вимоги для вас можуть бути дещо іншими. З певним запасом кредитів ви перетворюєтеся на трансфер-студента, тобто того, хто змінює університет. Американські коледжі приймають трансфер-студентів, які мають не більше, ніж 2 роки навчання позаду, а також запас кредитів, який не перевищує 2-річну програму. Набрані вами кредити можуть бути зараховані в американському виші, тому це дозволить вам вступити одразу на 2 чи 3 курс. 

 

Як у США влаштований академічний рік?

 

Семестри, триместри, четверті 

 

Навчальний рік у США зазвичай починається у серпні або вересні, проте існують також зимові і весняні старти. Поділ на семестри (2 частини навчального року), триместри (3 частини навчального року) та чверті (4 частини відповідно) - залежить від кожного окремого закладу, проте закінчення навчального року зазвичай відбувається у травні або червні. 

 

Коли подавати документи на вступ?

 

Для абітурієнтів на бакалаврат у США вступна кампанія стартує рівно за рік до початку навчання, а не влітку, як в Україні. Тобто, якщо ви плануєте стати студентом University of Illinois at Chicago уже в серпні 2021 року, вам варто було підготувати свої документи на подачу вже у вересні 2020. Більшість університетів закривають вступ у травні, дехто у січні або лютому, але трапляються і більш ранні винятки: деякі коледжі не прийматимуть ваші документи вже після листопада. Рішення приймальної комісії вам стане відомо у межах одного-двох місяців після подачі документів.

 

Як отримати зарахування? 

 

Після того, як ви надішлете документи на вступ, вам прийде або відмова, або лист про умовне зарахування. У ньому йтиметься про те, що вам потрібно зробити, аби стати студентом обраного вишу. Це може бути запит на додаткові документи або прохання сплатити депозит за навчання, щоб зарезервувати за вами місце на програмі. 

 

Який він, досвід навчання у США? 

 

Пари на бакалавраті 

 

У коледжах США лекції можуть читатися для 400 студентів одночасно (це максимальне число), а практичні заняття - щонайменше для 4 студентів. У величезних університетах перші 2 роки вашого навчання може проходити у досить великих групах. У коледжах “вільних мистецтв”  стандартний розмір групи - це 10-20 осіб. На сайтах університетів зазвичай вказується співвідношення студентів до викладачів, тож якщо для вас це критично важливо - перевіряйте заздалегідь. 

 

Семінарські та практичні заняття зазвичай читають професори та академіки. Їхні асистенти можуть читати лекції, проводити лабораторні чи дискусії. Окрім викладачів, з кожним студентом працюватиме академічний радник або радник факультету, аби допомагати студентам з вибором нових курсів та давати поради стосовно навчання. 

 

У перший день навчання викладачі презентують програми своїх курсів, щоб студенти розуміли, що їх очікує - скільки тем, які тести, проєкти, самостійні роботи та вимоги до екзаменів у кінці курсу.  До того ж, викладачі дають список необхідної літератури і розповідають про способи оцінювання - які види діяльності формуватимуть ваш бал. Наприклад, на деяких курсах участь у дискусіях впливає на оцінку більше, ніж успішне виконання тестів.

 

Підробіток на кампусі та стажування

 

Як тільки ви прибули на кампус, поселилися та облаштувалися  - розпочинайте пошуки можливостей для підробітку. За візовими правилами, власникам студентської візи F-1 дозволено працювати на кампусі до 20 годин на тиждень під час навчання, або до 40 годин на тиждень під час канікул. 

 

Система оцінювання в американських коледжах та університетах 

 

Бали

 

Більшість коледжів у США користуються комбінацією буквеної системи оцінювання A-F та середнього балу ( макс.GPA - 4.0). 

 

Деякі університети можуть розширювати буквену систему за рахунок “+/-” — A, A-, B+, B, B-, C+, C, C-, D+, D, D-, і F. У цих випадках + і - мають різне вираження у десятих частинах середнього балу, наприклад: A- = 3.7, B+ 3.3. Певні курси не впливатимуть на середній бал студента, якщо за них ставляться не оцінки, а значення “зараховано/незараховано” або “задовільно/незадовільно”. 

 

Навчальні кредити

 

Зазвичай, студенти мають від 3 до 6 пар певного курсу на тиждень. В залежності від того, скільки годин на тиждень студенти вивчають кожен предмет в класі, стільки кредитів в семестр за нього вони й отримують. Більшість курсів “коштує” від 3 до 5 кредитів, тому що студенти витрачають на його опанування в класі від 3 до 5 годин на тиждень. Таким чином, за умовних 16 тижнів семестру, ви можете отримати близько 15 кредитів (по 3-5 кредитів за кожен з 3-5 курсів). За 8 семестрів (4 роки навчання)  студенти зазвичай заробляють від 120 до 133 кредитів, якщо успішно здають кожен з курсів, - стільки зазвичай і потрібно для того, аби отримати ступінь бакалавра.

 

Що вас очікує по завершенню освіти в США? 

 

Більше половини студентів-іноземців вирішують залишитися у США по закінченню університету. Тим, хто має візу F-1, після випуску з коледжу дозволено працювати в США від 1 до 3 років по своїй спеціальності. Такий дозвіл має назву  Optional Practical Training (OPT). Якщо ваш major був пов’язаний зі STEM-спеціальностями, то ви маєте  OPT на 29 місяців за кожен науковий ступінь (bachelor’s, master’s, і doctoral), здобутий у США. У 2018-2019 роках лише 20% випускників-іноземців скористалися дозволом на роботу OPT, прот цей показник щорічно зростає. Нещодавнє опитування міжнародних студентів від World Education Services показало, що 92% поточних студентів і 89% випускників переконані, що їхній вибір на користь американської освіти був правильним і вартий своїх інвестицій, а ось 85% студентів і 88% випускників вірять, що їх очікує успішна кар’єра. 

 

Словник термінів, пов’язаних з освітньою системою США 

Вступайте з нами!


Залиште заявку або звертайтеся за номером телефону! Фахівці Student Study допоможуть підібрати навчальний заклад та програму, забронювати проживання та підготувати візові документи для успішного початку навчання за кордоном.

Вікторія Лисюк

Експерт з навчання за кордоном

[email protected]

Потрібна порада?

При відправленні повідомлень ви погоджуєтеся обробляти вашу особисту інформацію. Ми забезпечуємо повну конфіденційність.