Вступний процес у виші США може здатися вам занадто складним, досить тривалим і подекуди незрозумілим. Але правильний підхід до справи і певні підказки з боку експертів - значно полегшують цей період життя.
Зазвичай, більшість коледжів мають свої вступні форми в онлайн-форматі, проте існує також загальна система для вступу студентів - Common Application. Через загальну систему вступу можна подати документи до 900 американських коледжів. Але найвигідніший варіант - віддати повноваження на заповнення аплікаційних форм своєму освітньому агентству. Експерти зі вступу у закордонні виші знають усі нюанси, які потрібно вказати у формах, а також чудово орієнтуються у вступних вимогах і, головне, - в дедлайнах подачі документів! Фахівці Student Study беруть вступний процес повністю на себе.
А ось що потрібно від вас - це сертифікат про достатній рівень володіння академічною англійською мовою. Для цього можна здати наступні тести: TOEFL, IELTS, PTE Academic, Duolingo, iTEP. Важливо мати щонайменше середній рівень володіння англійською, але чим вище - тим краще! З високими знаннями англійської ви зможете швидше адаптуватися у новому середовищі, а також уникнути труднощів у навчанні.
У більшість вишів США при вступі на бакалаврат вимагаються також результати тестів SAT або ACT, а на програми вищих наукових ступенів - тести GRE та GMAT. Проте сьогодні ситуація з вимогою цих тестів дещо змінилася, тепер вступити у певні виші можна і без них.
Для більшості американських коледжів ваш шкільний атестат з оцінками (перекладений на англійську мову, звичайно) - це один з найважливіших документів. Більше того, варто подавати також виписки оцінок не лише зі школи, а й з інших закладів (якщо маєте) та результати ЗНО, хоч це й не обов’язково. Саме за академічною успішністю відбуватиметься основний відбір студентів.
Зазвичай, коледжі, які користуються високим попитом серед абітурієнтів, вимагають також від вступників мотиваційний лист та рекомендаційні листи. Часто, тема мотиваційного, а також вимоги до його довжини та формату, можуть бути заданими, наприклад: “What do you want to do with your life?” або “What event has had the biggest impact on you?”. Якщо ж вимог до мотиваційного листа немає або вони більш узагальнені - радимо ознайомитися з правилами його написання на нашому сайті, у статті “Як написати сильний мотиваційний лист”.
З проханням написати для вас рекомендаційні листи ви можете звернутися до своїх учителів чи репетиторів, які мають що сказати про ваші академічні здібності та особистісні характеристики. Найкращий варіант - це отримати рекомендації від викладачів англійської та вашого профільного предмету, який збираєтеся вивчати в подальшому, а також від класного керівника.
Якщо у вас уже є досвід навчання на бакалавраті (навіть якщо він незавершений), вам скоріш за все відоме слово “кредити”. Тут йдеться про кількість годин, які ви витратили на опанування того чи іншого курсу. Якщо ви вже маєте певну кількість кредитів, то вступні вимоги для вас можуть бути дещо іншими. З певним запасом кредитів ви перетворюєтеся на трансфер-студента, тобто того, хто змінює університет. Американські коледжі приймають трансфер-студентів, які мають не більше, ніж 2 роки навчання позаду, а також запас кредитів, який не перевищує 2-річну програму. Набрані вами кредити можуть бути зараховані в американському виші, тому це дозволить вам вступити одразу на 2 чи 3 курс.
Навчальний рік у США зазвичай починається у серпні або вересні, проте існують також зимові і весняні старти. Поділ на семестри (2 частини навчального року), триместри (3 частини навчального року) та чверті (4 частини відповідно) - залежить від кожного окремого закладу, проте закінчення навчального року зазвичай відбувається у травні або червні.
Для абітурієнтів на бакалаврат у США вступна кампанія стартує рівно за рік до початку навчання, а не влітку, як в Україні. Тобто, якщо ви плануєте стати студентом University of Illinois at Chicago уже в серпні 2021 року, вам варто було підготувати свої документи на подачу вже у вересні 2020. Більшість університетів закривають вступ у травні, дехто у січні або лютому, але трапляються і більш ранні винятки: деякі коледжі не прийматимуть ваші документи вже після листопада. Рішення приймальної комісії вам стане відомо у межах одного-двох місяців після подачі документів.
Після того, як ви надішлете документи на вступ, вам прийде або відмова, або лист про умовне зарахування. У ньому йтиметься про те, що вам потрібно зробити, аби стати студентом обраного вишу. Це може бути запит на додаткові документи або прохання сплатити депозит за навчання, щоб зарезервувати за вами місце на програмі.
У коледжах США лекції можуть читатися для 400 студентів одночасно (це максимальне число), а практичні заняття - щонайменше для 4 студентів. У величезних університетах перші 2 роки вашого навчання може проходити у досить великих групах. У коледжах “вільних мистецтв” стандартний розмір групи - це 10-20 осіб. На сайтах університетів зазвичай вказується співвідношення студентів до викладачів, тож якщо для вас це критично важливо - перевіряйте заздалегідь.
Семінарські та практичні заняття зазвичай читають професори та академіки. Їхні асистенти можуть читати лекції, проводити лабораторні чи дискусії. Окрім викладачів, з кожним студентом працюватиме академічний радник або радник факультету, аби допомагати студентам з вибором нових курсів та давати поради стосовно навчання.
У перший день навчання викладачі презентують програми своїх курсів, щоб студенти розуміли, що їх очікує - скільки тем, які тести, проєкти, самостійні роботи та вимоги до екзаменів у кінці курсу. До того ж, викладачі дають список необхідної літератури і розповідають про способи оцінювання - які види діяльності формуватимуть ваш бал. Наприклад, на деяких курсах участь у дискусіях впливає на оцінку більше, ніж успішне виконання тестів.
Як тільки ви прибули на кампус, поселилися та облаштувалися - розпочинайте пошуки можливостей для підробітку. За візовими правилами, власникам студентської візи F-1 дозволено працювати на кампусі до 20 годин на тиждень під час навчання, або до 40 годин на тиждень під час канікул.
Більшість коледжів у США користуються комбінацією буквеної системи оцінювання A-F та середнього балу ( макс.GPA - 4.0).
A = 4.0 - це найвищий бал
B = 3.0
C = 2.0
D = 1.0
F = 0.0 - найнижчий результат
Деякі університети можуть розширювати буквену систему за рахунок “+/-” — A, A-, B+, B, B-, C+, C, C-, D+, D, D-, і F. У цих випадках + і - мають різне вираження у десятих частинах середнього балу, наприклад: A- = 3.7, B+ 3.3. Певні курси не впливатимуть на середній бал студента, якщо за них ставляться не оцінки, а значення “зараховано/незараховано” або “задовільно/незадовільно”.
Зазвичай, студенти мають від 3 до 6 пар певного курсу на тиждень. В залежності від того, скільки годин на тиждень студенти вивчають кожен предмет в класі, стільки кредитів в семестр за нього вони й отримують. Більшість курсів “коштує” від 3 до 5 кредитів, тому що студенти витрачають на його опанування в класі від 3 до 5 годин на тиждень. Таким чином, за умовних 16 тижнів семестру, ви можете отримати близько 15 кредитів (по 3-5 кредитів за кожен з 3-5 курсів). За 8 семестрів (4 роки навчання) студенти зазвичай заробляють від 120 до 133 кредитів, якщо успішно здають кожен з курсів, - стільки зазвичай і потрібно для того, аби отримати ступінь бакалавра.
Більше половини студентів-іноземців вирішують залишитися у США по закінченню університету. Тим, хто має візу F-1, після випуску з коледжу дозволено працювати в США від 1 до 3 років по своїй спеціальності. Такий дозвіл має назву Optional Practical Training (OPT). Якщо ваш major був пов’язаний зі STEM-спеціальностями, то ви маєте OPT на 29 місяців за кожен науковий ступінь (bachelor’s, master’s, і doctoral), здобутий у США. У 2018-2019 роках лише 20% випускників-іноземців скористалися дозволом на роботу OPT, прот цей показник щорічно зростає. Нещодавнє опитування міжнародних студентів від World Education Services показало, що 92% поточних студентів і 89% випускників переконані, що їхній вибір на користь американської освіти був правильним і вартий своїх інвестицій, а ось 85% студентів і 88% випускників вірять, що їх очікує успішна кар’єра.
- Академічні кредити - одиниця виміру студентського прогресу на шляху до випуску й отримання наукового ступеню. Зазвичай, бакалаврські курси “коштують” близько 3 кредитів, тому за 4 роки навчання студентам варто пройти від 40 до 44 курсів, щоб отримати ступінь бакалавра.
- Акредитація - оцінка якості наданих освітніх послуг, яку здійснює 6 регіональних і десятки вузькоспеціалізованих акредитаційних груп, визнані Департаментом освіти США; дозвіл, який надає право коледжам функціонувати як освітній заклад.
- Associate degree - перший академічний ступінь, який можна здобути одразу по завершенню середньої школи. Ця 2-річна ступенева програма зазвичай фокусується на одній спеціальності, але доповнюється також курсами “7 вільних мистецтв”.
- Bachelor’s degree - науковий ступінь 1 рівня, який досягається шляхом проходження 4-річної програми у коледжі чи університеті
- College - заклад вищої освіти у США, де викладаються 2-річні академічні або професійно-технічні програми; коледж при університеті - назва академічного відділення (як факультет, наприклад College of Arts and Sciences, College of Business й таке інше).
- Community college - заклад вищої освіти, який пропонує 2-річні програми на здобуття associate degree.
- Doctoral degree (PhD - доктор з філософії або EdD - доктор з педагогіки) - це найвищий академічний рівень, який можна здобути у США. Докторські програми доступні лише тим, хто вже має бакалаврський або магістерський ступені у суміжних галузях.
- GPA - середній бал, який студенти отримують за проходження своїх курсів у коледжі чи університеті. За кожен курс можна отримати максимамльно 4.0 бали, мінімально - 0. Середній бал (GPA) 4.0 дорівнює найвищому балу A, вдповідно 3.0 - B, 2.0 - C, 1.0 - D, 0.0 - F.
- Graduate studies - академічна програма, яку можна опанувати лише після отримання бакалаврського ступеня. Graduate studies ведуть до отримання магістерського або докторського ступенів.
- Liberal arts або “7 вільних мистецтв” - зазвичай, науки гуманітарного циклу: історія, англійська література, іноземні мови, соціальні науки, а також математика і природничі науки.
- Liberal arts college - заклад вищої освіти, який фокусується переважно на предметах, пов’язаних з гуманітарними та соціальними науками.
- Major - аналог спеціальності; головний курс, який вивчають студенти бакалаврату. У коледжах та університетах США major складає 33-50% від усіх курсів, які вивчають студенти.
- Master’s degree -1-2-річна академічна програма 2 рівня з інтенсивним фокусом в одній галузі, яка веде до отримання магістерського ступеню. Для отримання магістерського ступеню вимагається також написання тез або виконання дослідницького проєкту.
- Quarter - чверть; частина академічного року, яка триває 10 тижнів. Академічний рік поділяється на 4 чверті.
- School - школа, освітній заклад, де навчаються учні/студенти. Найчастіше стосується середньої освіти, але зустрічається також при коледжах та університетах у значенні академічного відділення (School of Engineering, School of Business). Вживається ще й як сленг у значенні “заклад вищої освіти”.
- Semester - семестр, частина академічного року, що триває 16 тижнів. Академічний рік поділяється на 2 семестри (осінній та весняний). Літній семестр може пропонуватися студентам, які не змогли опанувати програму протягом осіннього та весняного семестрів.
- State university - державний заклад вищої освіти, який частково фінансується штатом, у якому знаходиться.
- Transfer credits - кредити студентів, які вже мають певний академічний досвід в певних університетах чи коледжах (закінчені курси чи проєкти у межах освітньої академічної програми), але вступають у інший освітній заклад на ступеневу програму. У такому випадку їхні кредити з попереднього закладу освіти будуть зараховані на користь здобуття нового ступеню (якщо їхня кількість не перевищує дозволений ліміт).
- Trimester - триместр; частина академічного року, яка триває 12-13 тижнів. Академічний рік може поділятися на 3 триместри - осінній, зимовий та весняний.
- Undergraduate studies - перший рівень академічного навчання, на який можна потрапити лише по закінченню середньої освіти. Програми Undergraduate ведуть до отримання або наукового ступеню associate’s або bachelor’s (бакалавр).
- University - університет; заклад вищої освіти, який пропонує програми усх наукових рівнів (associate, bachelor’s, master’s, та doctorate).
Залиште заявку або звертайтеся за номером телефону! Фахівці Student Study допоможуть підібрати навчальний заклад та програму, забронювати проживання та підготувати візові документи для успішного початку навчання за кордоном.