Вища освіта в Україні та за кордоном: порівняння

Чим приваблює українська освіта?

 

Якість освіти та диплом європейського зразка

 

Хоча якість української освіти - досить суперечливе явище, все ж, ми маємо на нього зважати. Нещодавно українські державні університети почали з’являтися у світових рейтингах. Так, зокрема, у престижному рейтингу QS World University за 2021 опинилося 7 університетів України:

 

Крім того, варто сказати, що державні університети регулярно проходять процес  акредитації від Міністерства освіти, що так чи інакше забезпечує якість їхніх освітніх програм. До того ж з 2005 року Україна долучилась до Болонського процесу у рамках Євроінтеграції. Це забезпечило нам сьогодні отримання зрозумілих у всьому світі дипломів, ступенів і кваліфікацій європейського зразка. А використання єдиної системи кредитних одиниць (система ECTS) тепер дозволяє нам переходити в інші освітні заклади світу з перенесенням здобутих в попередньому університеті кредитів (годин, що були витрачені на опанування того чи іншого предмету). Така освітня система сьогодні має попит не лише серед українських громадян, а й серед  іноземців, які обирають Україну своєю академічною ціллю.

 

Вартість вищої освіти в Україні

 

Так, якщо Ваша дитина навчатиметься в Україні - це може бути майже безкоштовно для вас, платити доведеться лише за житло та харчування. Але це за умови, що абітурієнт потрапляє на “бюджет”, тобто на місце, яке фінансується державою. Щоб потрапити на бюджетну форму навчання, потрібно мати високі академічні успіхи у школі, а також  бажання опановувати професію, представників якої в країні сьогодні не вистачає. 

 

Якщо ж ваші амбіції надто високі і ви обираєте  конкурентну спеціальність, або ж ви не дуже сумлінно навчалися у школі, проте вважаєте, що вища освіта вам все ж потрібна,- доведеться обирати контрактну форму навчання. 

 

Навчання “на контракті” теж коштує не так вже й багато, якщо порівнювати з цінами на вищу освіту в США чи в Британії. Так, зокрема, в університеті Шевченка, вартість навчання на бакалавраті коливається в межах 30 000 - 65 000 грн на рік, що в доларовому еквіваленті дорівнює 1100 - 2300 умовних одиниць.

 

“Своє, рідне” освітнє середовище 

 

На перший погляд, “звичність” середовища, в якому знаходишся не назвеш перевагою. Але у протиставленні з освітою в чужій країні, мова та ментальність якої нам не до кінця зрозумілі, “звичність” може здатися таки суттєвим плюсом. Вашому студенту чи учневі буде значно легше знаходитися у звичному мовному середовищі, в оточенні таких самих людей, як і він чи вона. Не доведеться витрачати зайвий час на переклад тих чи інших навчальних матеріалів для кращого розуміння теми, не потрібно буде перейматися, чи правильно вас зрозумів ваш друг чи викладач. Врешті решт, навіть пожартувати “для своїх” вдасться дотепніше, ніж в іншомовному оточенні.

 

 

Переваги освіти за кордоном

 

Якість освіти за кордоном

 

Коли ми говоримо про вибір на користь закордонної освіти, найчастіше ми маємо на увазі країни, які можуть дати нам більше, ніж Україна. Відкривши той самий світовий  рейтинг QS World University, ми побачимо, наскільки британська, американська та нідерландська системи освіти виграють в порівнянні з українською. Освіта цих та інших країн випереджає нас як за якістю, так і за кількістю освітніх програм.  Крім того, вибір спеціальностей за кордоном значно ширший. Ба більше, закордонні університети готують до спеціальностей, які набирають популярності, а не зникають, чого, на жаль, не скажеш про всі українські освітні напрями. 

 

Ще один показник якості освіти - кількість та актуальність наукових досліджень. Чудова матеріально-технічна база, лабораторії з найновішим устаткуванням, електронні бібліотеки, інтенсивне фінансування, контроль за академічною доброчесністю - усе це суттєво впливає на наукову діяльність, а також впливає на якість досліджень та відкриттів.

 

Хороші умови навчання та проживання

 

Ще один аспект на користь навчання за кордоном - рівень умов, в яких пропонується жити та навчатися студентам. Хоча цей пункт має опосередковане відношення до освіти, та все ж, суттєво впливає на мотивацію, психологічний комфорт та зручність в навчанні. 

 

Коли людина знаходиться в теплі і чистоті, має достатньо особистого простору навіть при спільному проживанні в кімнаті з іншими студентами (зазвичай, в кімнатах живе 1-2 особи), а також умови для саморозвитку в навчанні, спорті та творчості в студентському містечку - вона має усе, аби зосередитись саме на навчанні, а не відволікатися на побутові проблеми. Те ж саме стосується і технічної оснащеності університетів: комп’ютери, проектори, прибори підсилення звуку, техніка та обладнання для практичних і лабораторних досліджень - усе це, зазвичай, у достатній кількості та у сучасному, робочому стані, якщо мова йде про закордонні ЗВО. Натомість в українських університетах подекуди навіть програмне забезпечення на комп'ютерах датується ще 20 століттям. 

 

  

 

Мультикультурне середовище 

 

Глобалізація пролізла вже у всі шпарини, і саме тому це явище не варто ігнорувати, а краще - адаптуватися до нього. Мультикультурне середовище дозволяє збалансовано виховати всесторонньо розвиненого громадянина світу - без стереотипного мислення, без упередженого ставлення, яке не підтверджено фактами, без обмеженого погляду на складні проблеми. Щобільше, навчання в прогресивному суспільстві, де є представники різних національностей, сприяє формуванню толерантної та морально коректної особистості. Усі переваги, здобуті в міжкультурній спільноті, стануть вам у пригоді при працевлаштуванні у міжнародну організацію чи компанію, яка має справу з різними людьми.

 

На додачу, міжнародне середовище неабияк мотивує до вивчення англійської мови та розвитку готовності до співпраці з представниками інших націй, а ще - сприяє руйнуванню ментального та мовного бар'єрів, які так чи інакше обмежують ваші можливості як повсякденному, так і в академічному житті.

 

 

Освіта в Україні та за кордоном: вимірюємо недоліки

 

Висока вартість - висока якість, низька вартість - висока корумпованість

 

Перший з недоліків закордонної освіти - це вартість, яка не всім під силу. Так, закордонна освіта коштує надзвичайно дорого для українців, враховуючи офіційну середню заробітну плату по всій країні. І це, мабуть, головний чинник нашого рішення на користь української освіти. Проте, будь-яку кількість грошей все ж можна назбирати, якщо задатися такою ціллю.

 

Водночас попри дешевизну і бюджетність освіти в Україні, ми не можемо пропустити повз явище корупції, яка процвітає в деяких університетах.  На жаль, в Україні ми змушені платити не за якість наданих освітніх послуг, а за “лояльність” та оцінку викладачів. Крім того, рівень академічної доброчесності (йдеться про наукову новизну академічних текстів та наукових досліджень) в українських ЗВО часто сумнівний, що теж викликає недовіру до безкоштовної освіти. Як відомо, ні державного, ні приватного фінансування часто не вистачає для того, аби покращити умови навчання та проживання в українських ЗВО та гуртожитках. Холодні аудиторії, напівпусті лабораторії, понівечені меблі, 3-5 співмешканців у кімнатах, що розраховані на 2-3 людини - це ще не повний перелік того, на чому ми заощаджуємо, обираючи українську державну освіту.

 

Відстань від батьківського дому

 

Ще один з поширених страхів, а отже й недоліків, що характеризують закордонну освіту - велика відстань від дому. Зазвичай - це за морями і за океанами, за горами і за полями! Деякі люди не готові відпускати своїх дітей на навчання у інше місто України, що знаходиться всього за 5 годин від дому, що вже казати про інші країни. Окрім страху, більша відстань провокує більші витрати на дорогу додому,  а також пересилання забутих чи непередбачувано необхідних речей. 

 

Водночас близькість до батьківського дому - розслабляє студентів. Вдома, у батьків,  завжди нагодують, приголублять, пожаліють, дадуть грошей чи їжі на дорогу, а отже - ставати самостійним, здається, немає необхідності. Та пізнє дорослішання теж може зіграти з вами злий жарт, але про це - варто запитати у психологів.

 

Дискомфорт або відсутність зон необхідного розвитку

 

І ще один вагомий негативний аспект навчання за кордоном - мовний та ментальний бар’єр. Ця особливість є і недоліком, і перевагою водночас. Посереднє знання англійської мови може відбитися на якості вашого життя за кордоном. До того ж, якщо ми говоримо про неангломовні країни - бар’єр стає ще вищим.

 

Що ж стосується ментального бар’єра - тут не рятує навіть ідеальне знання мови, адже культурні нашарування у нашому досвіді, наше оточення з дитинства, наші звички та погляди, і навіть жарти - є кардинально відмінними від тих, які мають люди інших країн, націй та культур. Це може створювати певний дискомфорт під час проживання у чужій країні, на що можуть піти не всі.

 

Що ж стосується комфортного, звичного нам середовища - це так само і плюс, і мінус, яким наділена українська освіта для українців. З одного боку, звичне середовище дозволяє уникнути зайвого стресу й непорозумінь, але з іншого боку - не дає нам належної підготовки до роботи в міжнародних компаніях та в компаніях інших країн, де колектив працівників є відмінним від нашого, і часто - ще й досить різноманітним. 

 

Дискомфорт - це розвиток, а комфорт - часто стагнація. Звісно, цього можна уникнути з допомогою практики надалі, поза університетом, але привабливості українській освіті цей факт не додасть. 

 

  

 

 

Освіта в Україні та за кордоном: то що ж обрати?

 

Усе індивідуально!  Варто орієнтуватися на власні здібності, бажання та амбіції. А ось що точно не варто брати до уваги при виборі - так це свої страхи та невпевненість. Людські сили та можливості - безмежні, варто лише сильно захотіти, скласти план реалізації своєї цілі і щодня рухатися до своєї мети. Усі лімітуючі фактори можуть стати для вас зоною власного розвитку і джерелом для мотивації. Не вірите у власні інтелектуальні можливості? Щодня читайте, конспектуйте, слухайте і дивіться матеріали за тими темами, в яких вважаєте себе слабкими. Не вистачає коштів на освіту за кордоном? Вступайте в українські ЗВО і шукайте програми студентського обміну, знайдіть підробіток, щоб реалізувати свою мрію на магістерському рівні, подавайтеся на усі можливі гранти*, врешті решт! Або ж зверніться до експертів Student Study! Ми знаємо, де навчатися за вигідною вартістю, не жертвуючи якістю!

 

*  Компанія Student Study не займається грантами та безкоштовним навчанням, проте надає безкоштовні послуги з підбору освітнього закладу та з питань вступного процесу в різних країнах світу.

Вступайте з нами!


Залиште заявку або звертайтеся за номером телефону! Фахівці Student Study допоможуть підібрати навчальний заклад та програму, забронювати проживання та підготувати візові документи для успішного початку навчання за кордоном.

Вікторія Лисюк

Експерт з навчання за кордоном

[email protected]

Потрібна порада?

При відправленні повідомлень ви погоджуєтеся обробляти вашу особисту інформацію. Ми забезпечуємо повну конфіденційність.